Menüü

Mis on orienteerumine?

Orienteerumine on spordiala, kus võistleja kaardi ja kompassi abil läbib võimalikult kiiresti maastikule paigutatud kontrollpunktid. Orienteeruja peab võimalikul kiiresti ja õiges järjekorras kontrollpunktid (KP) läbima. Kaardile on kontrollpunkt märgitud ringiga, ringi keskpunkt näitab KP asukohta.

 

 

Mida on vaja orienteerumiseks?

 

Orienteerumise harrastamiseks ei ole vaja teha suuri investeeringuid varustusse. Alustaja võib riietuda jooksmiseks sobilike riietega, mis ei võtaks väga vett sisse ja ei jääks okstesse kinni. Jalanõud võiksid olla sobivad maastikul jooksmiseks. Müüakse ka eririietust mis on mõeldud metsas jooksmiseks. Kui alaga tegeleda juba tihedamalt, on soovitav soetada spetsiaalsed orienteerumise jaoks mõeldud jalanuõud - need ei ima vett sisse ja omavad paksemat libisemisvastast talda. Osadel mudelitel on väikesed "naelad" all.

 

Orienteerumiseks on vajalik kompass. Kompasse on 2 tüüpi - nn. plaadi kompass (plaadikas) või pöidla otsa käiv pöidla kompass (pöidlakas).

 

Orienteerumises kasutatakse märgete tegemiseks ja ajavõtuks spetsiaalset näpu otsa käivat kiipi -SPORTident kaarti ehk SI-kaarti (või ka SI-pulk). SI-kaarti saab rentida korraldajalt (rendi hind on vahemikus 1-2 €) või soetada endale isiklik kaart. SI kaartide hinnad on sõltuvalt mudelist 28-66 € vahel.

 

Kus saab orienteeruda?

 

Üle Eesti toimuvad orienteerumispäevakud - tavaliselt mingil kindla nädalapäeva õhtul linna lähistel toimuvad orienteerumisvõistlused. Orienteerumispäevakutel pakutakse erineva tasemega radu igale eale. Päevakutel osalemiseks ei ole vaja eelregistreeruda, piisab kui minna väljakuulutatud ajavahemikuks kohale ja kohapeal tasuda stardimaks (oleneb vanusest ja päevakust on stardimaksu suurus alates tasuta stardikorrast kuni 4 euroni).

 

Nädalavahetustel toimuvad suuremad võistlused. Võistlused on ära toodud EOLi kalenderplaanis. Kõik võivad nendel osaleda, kuid tavaliselt enne on vaja võistlustele eelnevalt registreeruda.

 

ÕPPEMATERJALID JA VIITED

 

Kogum orienteerumise õppematerjale:

Orienteerumise õppevideod (uus)

Orienteerumisest vikipeedias.

Orienteerumiskaardi leppemärgid

Piltlegendide selgitus (pdf)

Piltlegendi sümbolite seletus

 

Toetajad

Partnerid